wtorek, 31 stycznia 2017

SMOG

Możemy dbać o zdrowie i zdrowo się odżywiać, zwracać uwagę na ilość cukru, tłuszczu w potrawach, ale co zrobić kiedy w powietrzu unosi się SMOG ??


W Krakowie Alarm Smogowy był już ogłaszany kilka razy i najwyraźniej to jeszcze nie koniec. Dziś został ogłoszony III stopień zagrożenia smogowego

Program ochrony powietrza dla Małopolski, wprowadza 3 stopnie zagrożenia zanieczyszczenia powietrza: 
I stopień zagrożenia- (kod żółty) o charakterze informacyjnym, 
II stopień zagrożenia - (kod pomarańczowy) o charakterze informacyjno- ostrzegawczym, 
III stopień zagrożenia- (kod czerwony) o charakterze informacyjno- ostrzegawczym i nakazowym. 

Dane ze stacji pomiarowych, wtorek 31 stycznia 2017 r. z godz. 16. 
Pył zawieszony PM10: 
al. Krasińskiego - 303 µg/m3 godz. 9 
Kurdwanów - 292 µg/m3 
ul. Dietla - 303 µg/m3 
os. Piastów - 299 µg/m3 
os. Wadów - 301 µg/m3 
ul. Telimeny - 239 µg/m3 
ul. Złoty Róg - 309 µg/m3 Nowa Huta - 305 µg/m3 

W Polsce normy dla pyłów drobnych PM 10 są ustalone na trzech poziomach:
  • poziom dopuszczalny 50 µg/m3 (dobowy)
  • poziom informowania 200 µg/m3 (dobowy)
  • poziom alarmowy 300 µg/m3 (dobowy)

Dane te są niepokojące i wszyscy powinniśmy zadbać o to, aby nie przebywać na zewnątrz dłużej niż jest to konieczne...

Jak nie narażać się na wdychanie szkodliwego powietrza? 
Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy, powinny podjąć następujące środki ostrożności: 

unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń; 

ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń; 

osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.

Tutaj można się dowiedzieć o tym jak smog wpływa na nasze zdrowie





czwartek, 26 stycznia 2017

Cukier - jaki ma wpływ na zdrowie...




cukierW powszechnym rozumieniu, cukier to termin określający cukier buraczany lub trzcinowy (sacharozę), który stosujemy do słodzenia. Tymczasem z punktu widzenia żywieniowego słowo „cukry” oznacza wszystkie jednocukry i dwucukry – m.in. glukozę, fruktozę, sacharozę i laktozę. Taką właśnie definicję cukrów przyjęto na potrzeby znakowania produktów spożywczych. W informacji o wartości odżywczej znajdziemy następujące pozycje: „węglowodany” oraz „w tym cukry”. Pojęcie „węglowodany” odnosi się do łącznej ilości węglowodanów przyswajalnych znajdujących się w produkcie. Dodatkowo podaje się ilość samych cukrów.
Węglowodany stanowią podstawowe źródło energii dla człowieka. Z punktu widzenia żywieniowego zarówno nadmiar, jak i niedobór węglowodanów w diecie jest dla człowieka niekorzystny. Nadmiar cukrów jest magazynowany w postaci tkanki tłuszczowej. Powinno spożywać się przede wszystkim węglowodany złożone. Wysoka konsumpcja cukrów jest przyczyną chorób cywilizacyjnych, takich jak nadwaga i otyłość, a pośrednio także nadciśnienia tętniczego, chorób sercowo-naczyniowych oraz cukrzycy. Spożywanie dużych ilości słodyczy i słodkich napojów koreluje ponadto z częstszym występowaniem próchnicy zębów, a także obniżonym spożyciem innych, bardziej wartościowych produktów.
Należy pamiętać, że cukier niejedno ma imię. W produktach spożywczych występuje w wielu postaciach, nie tylko cukru białego (sacharozy). Cukier to także wymienione na etykiecie: glukoza, fruktoza, dekstroza, maltodekstryna, syrop glukozowy, syrop skrobiowy, syrop glukozowo-fruktozowy, syrop z agawy, syrop daktylowy, słód jęczmienny, miód. Oczywiście sama obecność cukru lub innych składników słodzących nie powinna dyskredytować danego produktu. Niekiedy producenci dodają go jedynie w celach aromatycznych lub dla „złamania” smaku. Z kolei ich brak na liście składników nie oznacza, że produkt możemy jeść bez ograniczeń. Zawsze należy sprawdzić jego wartość odżywczą. Ponadto należy pamiętać, że cukry występują nie tylko jako składnik dodany. Stanowią także naturalny komponent m.in. owoców czy mleka. Warto wiedzieć, że cukry mogą być dodawane do podobnych asortymentów żywności w różnych ilościach. Dlatego czytajmy etykiety! 
Zawartość cukrów w przykładowych produktach:
Grupa produktuZawartość cukrów (g/100 g)
Mleko4,5-5
Przetwory mleczne (jogurty, serki, desery)3-18
Zbożowe produkty śniadaniowe1-40
Warzywa świeże0,6-7
Owoce świeże0,5-16
Dżemy30-60
Słodycze8-98
Soki owocowe0,4-10,8
Napoje9-12

Śmietnik w mojej głowie - Gorzka prawda o cukrze
źródło : Fundacja Banku Ochrony Środowiska

źródło - IŹŹ