środa, 23 listopada 2016

Zakaz palenia w miejscach publicznych - same pozytywy...

Właśnie minęło 6 lat od wprowadzenia ustawy zakazującej całkowitego palenia w miejscach publicznych w Polsce.
Jak wiadomo, na początku dużo osób odnosiła do tego sceptycznie, a wielu próbowało się przeciwko temu buntować.
Restauracjom, pubom i innym miejscom spotkań wróżono spadek dochodów z tytułu mniejszej ilości gości. Problemem było tworzenie odosobnionych miejsc dla tych, co wciąż nie potrafili pozbyć się nałogu i mieli potrzebę zapalenia papierosa w czasie spotkania towarzyskiego.
Z każdym rokiem jednak coraz mniej osób sięga po papierosy. 
Coraz mniej widzi się ludzi palących papierosy w miejscach publicznych, na przystankach czy ulicy. Coraz rzadziej też można znaleźć kawiarnię czy pub z wydzieloną salą dla palących. Efektem tego jest czystsze powietrze wokół. Jest też jest dużo przyjemniej, kiedy można wejść do restauracji czy kawiarni i nie czuć wszędzie tego "zapachu".  Nie jesteśmy już narażeni na obecność dymu tytoniowego w tzw "przestrzeni publicznej". Diametralnie zmieniło się narażenie na tzw "bierne palenie".
Od lat 90tych systematycznie maleje liczba osób sięgających po papierosy. Na początku zmiany następowały dynamicznie i tak w roku 2012 odsetek palących wynosił 32% ale już w roku 2015 tylko 24%.
Z badań wynika, że co czwarty dorosły Polak pali papierosy. 31% stanowią mężczyźni a 18% to kobiety. Najmniej pali osób dobrze wykształconych, zamożnych, osób na wysokich stanowiskach. Natomiast palenie jest rozpowszechnione wśród biernych zawodowo, ubogich czy też nisko wykształconych twierdzi dr Krzystof Puchalski, socjolog zdrowia i medycyny.
Dlaczego ludzie przestają palić? Dlaczego rzucają nałóg? Co jest tego przyczyną?
Jednym z podstawowych czynników są kwestie zdrowotne, tylko pojmowane trochę inaczej niż w ten tradycyjny sposób, w jaki myślimy o zdrowiu, niż myśli o zdrowiu i paleniu medycyna. Rozstajemy się z papierosami gdyż zależy nam na zdrowiu ale pojmowanym w taki sposób, który nam pozwoli na realizowanie naszych celów życiowych, a nie jako brak choroby. Chcemy być młodzi, piękni i sprawni fizycznie. Paląc, szybko obserwujemy jego negatywne skutki takie jak osłabienie kondycji fizycznej.
Pozostaje kwestia dlaczego ludzie wciąż palą papierosy? Palenie jest wciąż elementem życia wspólnotowego. Palimy w towarzystwie, palimy dlatego, że inni palą, naśladujemy tych, na którym nam zależy. Kiedy jednak wycofujemy się z czynnego życia społecznego, np. na emeryturze, rezygnujemy z palenia.
Na szczęście współcześnie zmieniają się wzorce kulturowe i palenie w towarzystwie staje się passe.
Zatem bądźmy trendy i na czasie i nie palmy, zwłaszcza jężeli powodem tego ma być tylko i wyłącznie efekt zaistnienia w towarzystwie. Wykreujmy nową modę - modę na niepalenie.

źródło : GIS

poniedziałek, 14 listopada 2016

Nowa Piramida Żywienia

Naukowcy na całym świecie cały czas prowadzą badania nad zasadami prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej. Uwzględniając te badania Instytut Żywności i Żywienia stworzył nowy model Piramidy żdrowego Żywienia. 

Jak możemy przeczytać na stronie  IŻŻ:


– Nowa piramida IŻŻ wraz z 10 zasadami i opisem jest najprostszym, krótkim i zwięzłym sposobem wyrażenia zasad prawidłowego żywienia. Wiedza o żywności, żywieniu oraz ich wpływie na zdrowie człowieka jest dziś ogromna, podlega też stałej ewolucji i zmianom. Dlatego również nasza piramida co pewien czas poddawana jest pewnym modyfikacjom. Aktualna piramida jest m.in. odpowiedzią na zalecenia WHO, a jej myśl przewodnią można ująć tak: mniej cukru, soli i tłuszczu, więcej błonnika – mówi prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia.





Fit Ekonomik



Nasza szkoła od wielu lat promuje zdrowy styl życia, organizuje różnorodne akcje prozdrowotne, sportowe eventy, w których chętnie biorą udział uczniowie. W ubiegłym roku szkolnym Ekonomik dołączył do grona szkół posiadających certyfikat  Szkoły Przyjaznej Żywieniu i Aktywności Fizycznej w ramach projektu Zachowaj równowagę realizowanego przez Instytut Żywności i Żywienia. 
Projektem opiekowała się Pani Ela Opioła wraz z innymi nauczycielami i uczniami naszej szkoły.
W tym miejscu będziemy kontynuować wszystkie dobre praktyki wypracowane do tej pory przez uczniów i nauczycieli naszej Szkoły. Na bieżąco będziemy zamieszczali informacje na temat zdrowego jedzenia czy aktywności fizycznej oraz pisać o tym jakie zagrożenia niosą za sobą nadmierne spożywanie niezdrowych produktów czy brak ruchu. 
Wszystkich chętnych do współpracy, dzielenia się swoja wiedzą na temat zdrowego stylu życia zapraszamy do współpracy...

Bo "Prawdziwe życie to zdrowe życie" jak głosi motto wspomnianego wyżej projektu.


Małgorzata Wiltos Broczkowska